Mekan Fotoğrafçılığı

Işık, Dekor ve Deklanşör!

Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş dünyada ticari alanda faaliyet gösteren kurumların kendilerini var etmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Eğlence merkezleri, showroomlar, restoranlar, mağazalar gibi ticari ürün ve hizmet satışının yapıldığı yerler ve okul, ev, yurt, mağaza, hastane gibi ticari faaliyet gösteren kurumlar birçok durumda görselliği öne çıkaracak şekilde iç ve dış mekan çekimi yaptırırlar. Verileri de internet sitesi, televizyon, katalog, insert ve broşürler için kullanırlar. İç ve dış mekân çekimi detaylara dikkat etmeyi gerektiren zorlukları olan ama eğlenceli bir daldır.

Mekan fotoğrafı çekiminde önemli olan unsurlar objelerin özelliklerinin istenilen derecede vurgulanmasıdır. Son teknoloji makinelerle hazırlanan çekimler bir çok işlemden geçirildikten sonra teslim edilmektedir. Bu fotoğrafçılık alanında bir gruplandırma yaparsak;
İç mekan çekimi
Dış mekan çekimi
İç ve dış mekan çekimi
şeklinde bir gruplandırma söz konusu olabilir. Mekan fotoğrafı çekimi fazla göreceli bir kavramdır, bu yüz den son teknoloji ürünler ve profesyonel destek alınarak çekilmesi önem arz eder.